Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Tutku - Başarı

Başarılı insanlarla ilgili yapılan araştırmalar ‘’tutkunun’’ nun bir eğrisi olduğunu ortaya koymuştur.
Tutkunun birinci basamağında kişinin hayali, kararlılığı ve cesareti ile bu hayalin gerçekleşme ihtimali belirlenir. Buna yükselme dönemi denir.

İkinci basamağında tutkunun gerçekleşme dönemi vardır. Bu dönem kişinin kendinden büyük ve güçlü eser oluşturma mücadelesini kapsar. Bu eser yeni iş kurmak, bir alanda yapılmamış bir şey yapmak olabilir:
Üçüncü adım tutkunun sönüşümünü temsil eder. Herv başarılı insanın heyecanını ve mücadele hırsını kaybettiği bir dönem vardır.

Başarı, tahmini çok zor birçok şarta bağlıdır. Kişinin yeteneği ve eğitimi yetersizse, doğru zamanda ve yerde bulunmazsa, doğru kişilerle karşılaşmamışsa, tutku itici güce sahip olmazsa başarılı sonuç alınmaz.
Herkes ne görüyor?  Tutkulu kişiler herkesin baktığına bakar, herkesin gördüğünden farklı şeyi görürler. Tutku, bir görüşü, sıradan veya olanaksız görünen şeyi olanaklı kılar. Ondan sonra sıkı çalışma, başlangıçta hayal gibi görüneni gerçeğe dönüştürür.

Başarı tutkusu olan insanlar geçmişin kendilerine koyduğu sınırları aşar, yeni yollasr denemeye cesaret ederler. Başarılı insanların ortak özellikleri, önlerindeki engelleri aşacak berrak görüşe sahip olmalarıdır. Bu insanlar ya engelin üzerine cesaretle giderler ya da etrafından dolaşacak kaşifliği gösterirler. Başarıya ulaşmak isteyen, hayali ne kadar uzak görünürse görünsün işe o hayalinin gerçekleşebilecek tarafını keşfederek başlar. Tutkunun ilk adımı bilineni tekrarlşamak değil, farklı şeyi yapmayı göze almaktır.