Faaliyetlerimiz > Psikolojik Danışma

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat

ÇOCUKLARA YÖNELİK TERAPİLER
·   Tuvalet Alışkanlığı Sorunları
·   Dikkat Dağınıklığı
·   Hiperaktivite
·   Davranış Bozukluğu
·   Beslenme Bozukluğu
·   Uyku Bozukluğu
·   Tik Bozukluğu
·   Okul Sorunları
·   Anne – Bebe Ayrılması Sonucu Yaşanan Sorunlar

 

YETİŞKİNLERE YÖNELİK TERAPİLER
·   Tuvalet Alışkanlı Sorunları
·   Dikkat Dağınıklığı
·   Hiperaktivite
·   Davranış Bozukluğu
·   Beslenme Bozukluğu
·   Uyku Bozukluğu
·   Tik Bozukluğu
·   Okul Sorunları
·   Anne – Bebe Ayrılması Sonucu Yaşanan Sorunlar

 

NLP (SİNİR DİLİ PROGRAMI)

İnsanlararası iletişimde bireysel mükemmeliyetin bilimi ve sanatıdır. Peki çok insan daha iyi ilişkiler kurmak, yeni güven seviyelerine ulaşmak ve hayatlarının her alanında başarılı olabilmek için NLP tekniklerini kullanmaktadır.

Herkes NLP yi öğrenebilir, hayatının her aşamasında kullanabilir. Teknikler uygulanmaya başlayınca hemen sürenin sonunda yaralarını görmeye başlayabilirsiniz. İstediğiniz kişi olabilirsiniz.

NLP için sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz zihinsel kaynaklarınızın neuro (sinir) kısmını kullanırsınız. İdeallerinizi gerçekleştirmek için dilin çok özel yöntemlerle nasıl kullanılabileceğini öğrenirsiniz.
( Linguistik ''dil'' kısmı ) Aynı zamanda, ruh halinizi nasıl kontrol edeceğinizi,inançlarınızı nasıl sıraya koyacağınızı, elde ettiklerinizin istediğiniz sonuçlar olup olmadığını değerlendireceğinizi öğrenirsiniz. Bu da '' P''yani '' progarm'' kısmıdır. NLP '' bilmekten '' çok '' uygulamayı '' vurgular.

Kısaca NLP şu konularda yararlı olabilir.
* Kişisel olumlu ilişkiler kurmada
* Yaşam hedefinizi belirlemek, ulaşmak için engelleri ortadan kaldırmada.
* Diğer insanlarda görmekten mutluluk duyduğunuz yetenekleri kazanmada
* Öz saygının artmasında
* İkna etme yeteneğinin gelişmesinde
* Geçmişimizde yer alan negatif düşünce ve deneyimleri ortaya çıkarma ve üstesinden gelmede
* Hedeflere odaklanmak ve enerjimizi onları gerçekleştirebilmek için yönlendirmede
* Başarmak istediklerinizle inançlarınızı ve değerlerinizi paralel tutmada
* İstenmeyen davranışları değiştirmede
* Olanaksız dediğiniz ideallerinizi gerçekleştirmede

Bir parça güvene gereksiniminiz olabilir. Bu da neuro- psikolojik sistemimize duyduğumuz güvendir. Bir kere sisteme güvendiğinizde '' bir bilgisayar '' gibi ondan en iyi şekilde faydalanmaya başlarsınız. Size bir şey yapma potansiyeli veren , insanı hayrete düşüren zihin-vucud sisteminizin isteklerini gerçekten yapabilme NLP ile olanaklıdır.

Hedeflerinizi gerçekleştirebilme alışkanlığınız için de biliçaltınız ve bilinciniz uyumlu çalışmalıdır.

 

DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME TEKNİKLERİ ( EFT )

Yaşamımızda önce düşüncelerimiz, sonra duygularımız, inançlarımız ve davranışlarımız oluşur. Duygusal Özgürleşme Teknikleri ile duyguların altında yatan düşünceler ortaya çıkar, iç engeller bulunur. İç engeller bizim yaşamımızı olumsuz etkileyen negatif düşüncelerdir. Bu teknik ile hangi davranışın altından neyin yattığı bulunur ve ortadan kaldırılır. Olumsuz duygular ortadan kalkınca özgürlük başlar, doğru karar verme sürecine girilir.

Ortalama olarak günde 10 olumsuz ileti ile büyüdüğümüzü düşünürsek 15 yaşına kadar 150.000 olumsuz duygunun hamalı oluyoruz. Duygusal Özgürleşme Teknikleri  bu olumsuz duygulardan kurtulmamızı, yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemizi, ağrılarımızı gidermemizi ve pozitif amaçlar edinmemizi sağlıyor.

Amerikalı klinik psikolog Dr. Roger Callahan’ın bulduğu ve öğrencilerinden, asıl mesleği mühendislik olan Gary Craig’in geliştirerek prosedür haline getirdiği Duygusal Özgürleşme Teknikleri’ne (EFT- Emotional Freedom Techniques) akupunkturun psikolojiye ve psikiyatriye uygulanması diyebiliriz.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri’nde, beş bin yıldan bu yana fiziksel ve duygusal sorunların tedavi edildiği geleneksel akupunkturdaki enerji meridyenleri kullanılıyor. Ancak bu yöntemde iğne yok. Kinetik enerjinin meridyenlere akmasını sağlamak için işaret parmağı ile orta parmak birleştirilerek baş, göğüs, koltukaltı ve ellerin belirli yerlerine hafifçe vuruluyor. Bu sırada kişi, sorununu olumlu cümlelerle dile getiriyor.

Enerji meridyenlerinin üzerine hafifçe vurmak ve sorunu olumlu cümlelerle dile getirmek, bedenin bio-enerji sistemindeki “kısa devre”yi (duygusal bloku) düzeltiyor. Böylece zihin ile beden arasında, sağlıklı kalmak ya da fiziksel  rahatsızlığı tedavi etmek için gereken denge kuruluyor. Başka bir deyişle, negatif duygular, bedenin enerji sistemindeki bozulmadan kaynaklanıyor ve bazı meridyen noktaları uyarıldığında bedende enerji akışı yeniden düzeliyor.

Örneğin; travma, endişe, depresyon, korku, bağımlılık gibi sorunlarınız olabilir. Bu teknikte önemli olan, bir durumla ilgili olarak hangi duygularla karşı karşıya kaldığınızı saptamak. Bu nedenle, çalışmaya başlamadan önce hangi olumsuz duygular içinde olduğunuzu soruyoruz ve bu duygularınızı yazmanızı istiyoruz. Daha sonra bu olumsuz duygulardan biri ile, diyelim ki, başarısızlık korkusu  sorunu ile başlıyoruz.

Ardından sorununun önem derecesine 1-10 arasında bir puan vermenizi istiyoruz. Diyelim ki, 9 puan vermiş olun. Parmaklarla yapılan vuruşlar sonucunda bu puan yavaş yavaş düşmeye başlıyor ve yaptığınız değerlendirme 0 puana geldiğinde sorun ortadan tamamen kalkıyor.  Daha sonra olumlama terapisi yapılıyor ve bu konuda olumlu bir düşünce tarzı edinmeniz sağlanıyor.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri en az altı saatlik bir çalışma gerektiriyor. Duygularınızı yazarken hangi duyguların hayatınızda önemli olduğunu ortaya çıkarıyorsunuz. Bazı şeyler, yazdığınız anda daha somutluk kazanıyor. Diyelim ki, kıskançlık duygusu yaşıyorsunuz. Günlük egzersizleri yapmaya başlıyorsunuz ve “Kıskanmama rağmen kendimi tamamen ve derinden çok seviyorum ve kabul ediyorum” diyorsunuz. Bu durum kendinizi koşulsuz kabul etmenize neden oluyor. Çünkü bilinçaltı o kadar aptal ki, söylediğiniz her şeyi gerçek olarak kabul ediyor. Onun için bilinçaltını eğitmek çok önemli, biz olumlama cümlelerini söyledikçe bilinçaltı bu cümleleri gerçek olarak kabul ediyor, düşüncelerimiz, duygularımız, inançlarımız ve davranışlarımız değişiyor.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri ile ağrılar, anksiyete, bağımlılık (alkol, sigara, madde), depresyon, korkular ve fobiler (kalabalık önünde konuşma, uçak, asansör, hayvanlar, işe girme vb), migren, öfke, stres, şişmanlık, travma, utangaçlık, yalnızlık kaygısı gibi sorunlar yenilebiliyor.