Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Tutku İçin Gerekenler

Sabır ve kararlı davranış: Başarıya ulaşmada sabır göstermeden tutku eğrisini yükseltmek olanaklı değildir. Hayal ve karlılık, sonunda hayalinize katkıda bulunur.

İyimserlik: İyimserlik insanın zihnini olanaklara açık tutar. Olumlu düşünce, yapıcı tavır ve sonucun değiştirileceğine olan inançtan oluşur. Başarıya ulaşanlar, başkalarının başarılarından ve kendi deneyimlerinden çok şey öğrenirler.

Doğru zamanlama: Tutku eğrisinin yükseldiği noktaya ulaşmak ‘’doğru an’’ ı yakalamaktan geçer. Eyleme geçmek için doğru zaman kaçırılırsa, başarı hayal olarak kalmayı süsdürür.Başarılı insdanların ortak özelliklerinden biri, dünyanın nereye gittiğini ve insanların eğilimlerini görmeleri, farketmeleridir. Ray Crac, Mc Donalds’ ın kurucusu değildir, sadece açılmış olan bu yeni işin kapasitesini farkedip franchising ajans hakkını alma teklifini getirmiştir. Eğilimleri farkedebilmek iyi dinleyici gözlemci olmaya ve sonra da eyleme geçecek girişimciliğe ve cesarete sahip olmaya bağlıdır.

Denge: Tutkunun fazlası zararlıdır. Zeka ile dengelenir. Her başarı öyküsünü okuduğunuzda başarının ne riskler aldığını görürsünüz. Kendisini yenilmez gören, bana bir şey olmaz diyen yanılır. Ben neye el atsam başarırım diyen ‘’başarı hastalığına’’ tutulan kişi bunun bedelini bazen elindekileri kaybederek ödeyebilir.

Başarının öğelerini kullanmak: Başarı egoyu güçlendirir. Başarılı insanlar yeteneklidir, yaşama bağlıdır. Ancak aşırı güçlü ego başarısızlığa neden olur, hayalleri yıkabilir. Bu tehlikelerden uzak durabilmek için 4 öğeyi hesaba katmak gerekir.
Zaman:  zamanı sadece iş için kullanmak yerine, dinlenmek, sosyalleşmek için de kullanabilmelidir. 7 gün, 24 saat çalışmak yaratıcılığı ortadan kaldırır.

Yetenek: Çevredeki insanların yeteneklerini farketmek ve onların güçlü yanlarından yararlanacak şekilde işleri delege etmek gerekir. İnsanın her işi kendisinin yaparak başarılı olması mümkün değildir.

Hız: Zirveye ulaşan genelde hız kaybedip düşüşe geçebilir. Nasıl olsa istediğim hedefe ulaştım diye düşünebilir. Aynı yere alışarak orada kalmak ta kişiye rahatlık verebilir.

Risk: Kendi alanında uzun süre zişrvede kalmak büyük çaba ve yatırım gerektirir. Muhtelif görüşleri analiz ederek iyi olanlarından yararlanmak gerekir. Ayak izlerinin üzerine basmak Amerika yı yeniden keşfetmekten daha etkilidir.