Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


İstemek, Elde Etmek Farkı

Bir şeyi istemekle elde etmek arasında nasıl bir fark vardır? Bunu inceleyelim. Hayatlarında hep başarılarıyla anılanlar tarafından bunun cevabı hep hayır olmuştur. Çok isteyen herkes dilediğine kavuşabilir. Yeter ki hayatını ona göre programlasın. Bir şeye ulaşım isteğiniz ne kadar güçlü ise, ona ulaşabilme enejiniz de o kadar büyük olur. Düşüncenizi ne kadar kullandığınız ve güvendiğiniz de önemlidir. Bir şeyi isterken ne kadar samimiyetle istediğiniz önemlidir veya yaşadığınız sıkıntılardan ne kadar kurtulmak istediğiniz de önemlidir.

Dr. David Schwarz bizlere şu soruyu soruyor:

‘’ Benim en büyük zayıflığım nedir?’’ diye kendinize sorun diyor. Sonra da şöyle bir yorum getiriyor, acaba layık görmemek mi diyor. Yetersizliklerimizi bilmek iyidir; çünkü bize hangi alanda kendimizi geliştirebileceğimizi gösterir. Ancak sadece olumsuz yönlerimizi görmek bizi değersizleştirir.

Bir düşünür; duygularınızın şiddetini bilseydim, gelecekte atacağınız adımların büyüklüğünü de size söyleyebilirdim der.
Dr. Schwarz bir alıştırma öneriyor. Uzun süre yapmayı isteyip de yapamadığınız şeyi düşünün. Yazın nedenlerinizi bugünkü düşünce şekliniz ve gözünüzle görün, yazın diyor. Genelde insanlar bir şeyi yapamayacağına yoğunlaşınca arzularınızı yenip onları mağlup edersiniz diyor. İstekleriniz ne derece bilincinizde canlanıyor? Bu sorunun cevabı da çok önemli. Bilinçte canlandıramadığınız bir şey size uzak gelecektir, yani size yabancıdır. A. Robins ise kelime dağarcığından ‘’ yapamam, başaramam’’, olmaz ki, gücümü aşar, cesaretim yok, engel gibi kelime ve cümleleri silin diyor. İsteklerinizi yazmak ta önemli, zihninize yazdıklarınız silinebilir ama kağıda döktüklerinizin silinmesi zordur.