Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Korkuyor musunuz?

Hayatı zehir eden en öldürücü şey korkudur. Korku psikomatik rahatsızlıklara, başarısızlığa neden olur. Elde edeceğiniz başarıyı engeller. Dr. Holcomb ‘’insanlara zarar veren hastalıklı hallerin en çeşitlisidir ‘’ der. Korkunun dereceleri, çeşitleri vardır. En hafifi gelecekte olacak şeylerden endişe duymaktır. Doğduğumuz andan itibaren bu korku düşüncesinin esiri oluruz. Ortalama yılda kaç kez kendinize, yakınlarınıza korku ile ilgili girdiler verdiniz, sayın bakalım . Örneğin işten çıkarsam ne olur, kilo veremezsem ne olur? gibi…

Ferriani isimli italyan doktorun yaptığı bir araştırmadan çekingenliği hastalık derecesinde yaşayan çocukların %80 i zamanında belli prensipler çerçevesinde cesareti öğrenmiş olsalardı çekingenlikten kurtulurlardı. Bazı aileler çocukları itaate zorlamak için akıllarına korku sokar, korku da onunla birlikte büyür. Milyonlarca insan hastalık, işsiz kalma, fakirlik, felaket duygusu yaşar. Bunların baskısı altında kalır. Gelecek endişesi ile kısıntılar başlar, tedbir başlar. Korkunun nedenleri:

• Aşırı hayal kurma
• Cesaretsizlik
• Karar vermede güçlük
• Hedefin olmaması
• Herşeyin kendiliğnden olacağı düşüncesi (bedel ödememek)

Korku ile işyerinizde, evinizde ne kadar zor saatler ve verimsiz günler geçirdiğinizi düşünün. Korkunun ortadan kaldırmak için önce neden korktuğunuzu bilin. Korkunun henüz olmayan bir şeyse zihniniz ihtimallerle korkuyordur.
Bulunduğu pozisyonu kaybetme korkusu taşıyan birini düşünelim. Yazdığı senaryo şöyledir: işten atılırım, iş bulamam,… vb. İçinizde korku varsa, önce onları tekniklerle silip, temizlemelisiniz ki yerine cesaret, güven dolsun.