Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Kendine İhanet

Yaşamınızda bir şeyleri, sevdiğiniz birini ya da değerli bir eşyayı kaybetmenin yasını çoğunuz zaman zaman yaşamışızdır. Böyle bir yastan daha derini kendi gerçekliğimize ihanet ettiğimizi fark etmemizdir. Bizler kendimize ihanet etmediğimizi kanıtlamakla meşgul oluruz. Bunun için de güç, zevk ya da bilgi biriktirip kendimize ihanet etmediğimizi iyi olduğumuzu kanıtlamaya çalışırız.

Kendimize ihanet etme üzüntüsünün üstesinden gelme yöntemlerinden biri onu dramatize etmektir. Diğer yöntem hüznü ve acıyı yüceltmektir. Sürekli yaşamından şikayet eden kişilere rastlarız.. Bir diğer çok rastlanan yöntem ise üzüntüyü inkar etmek, onu görüş alanımızdan çıkarmak, kendimizi hissizleştirmektir. Neyi seçerseniz seçin üzüntü olduğu yerde kalır. Kendimize karşı içten olmadığımızı hala hissederiz.

Hepimiz kendi gerçeğimize sırtımızı dönmenin büyük acısıyla yüzleşme ve bu büyük üzüntüyü kabul etme yeteneğine sahibiz.

Üzüntü ile yüzleşmek yerine onun etrafında dans ederiz.. Kendinize acıklı hikayeler anlatmak da kaçış yoludur. İçinizdeki üzüntü, acı boşluğunu doldurmak amacıyla kaybetme duygusunun üzerine faaliyetler, oyalayıcı şeyler, bağımlılıklarla ya da amaçlarla nasıl örttüğünüzü görmek de önemlidir.

Genelde insanlar ‘’ bu neden beni yine rahatsız ediyor’’. Bir yanda mutluluk varken diğer yanda acı var.diye sorgular. Bu yanlar zihnin kutuplarıdır.

Yakın aile ilişkilerinde doğaları gereği sıklıkla incinme deneyimlenir. İncinme dünyanın sonu değildir, ama incinme incitir. Çoğu kişi bedenlerinin incinmesinden duygularının incinmesinden korkarlar. İncinme duygusundan kaçmak için harcadığınız enerjiyi hissediyor musunuz? İncinmeden kaçınma yollarınızı gözden geçirin. Zihninizin hangi alışkanlıklarını bunun için kullanıyorsunuz? Tekrarlanan kalıpları görmeyi ve kaçışınız için ödediğiniz bedeli kaçış için harcadığınız gerekli zaman ve enerjiyi deneyimlemeye gönüllü olun ve incinmişliklerinizi ortaya çıkarın.

Bir liste yaparak incindikleriniz kişiler mi, olaylar mı bunları listeleyin.listelediğiniz kişiler aynı mı? Aynı tür olaylara mı incindiniz? Bunları düşünün, ifade edemediğiniz incinmişlikler size neye mal oluyor onu da hesaplayın…