Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Nasıl Söylemeliyim?

Kendimizi ifade etmek evrensel bir ihtiyaçtır.Kendimizi ifade etmede “ doğru kelimeleri” kullanmak önemlidir. Bunun yanı sıra düşünceleri dolaysız ifade etmek önemlidir. 3 farklı yaklaşımla örnek olayları inceleyebiliriz;

Olay: Alınan bir kitabın pek çok sayfasının aralıklı olarak eksiklerle dolu olması

Davranışlar;
1) Ahmet,sessizce ve tereddütle tezgahtara yaklaşır, göz teması kuramadan fısıltılı ses tonu ile kitabı elinde tutar ve kambur vücut duruşundadır. Tezgahtara sesini duyurmak ister ama hep başka bir müşteri araya girer.

2)  Mehmet, bedeni dik,gözleri tezgahtarı hedef almış durumda dükkana girer. Herkesin duyabileceği şekilde, kendinden emin, eline kitabı almış,konuşmaya başlar ve tezgahtarı sindirmeye çalışır

3) Hasan, tezgahtara bakarak yanına yaklaşır, Dik ama gevşek bir duruş sergiler. Ona gülümser,sohbet ediyormuş gibi bir ses tonu ile, söylemek istediğini söyler. Kitaptaki eksik bölümleri de açarak gösterir.
   Üçüncü bölümdeki Hasan,halden anlayan bir müşteri resmi çizer. Güvenli- Girişken davranan Hasan’ın beden özelliklerini inceleyelim.

Göz teması: Konuşulan kişiye bakarak içtenliğinizi ortaya koyarsınız. Karşınızdaki kişinin arada bir gözüne bakarak, arada bir de başka tarafa bakarak konuşmanız saygıyı ortaya koyar.

Vücut duruşu: Yanınızda oturan bir kişi ile konuşurken, vücudunuzu da 30 derece ona doğru çevirmeyi deneyin. Karşılıklı otururken veya ayakta iken de karşınızdaki kişinin özel yaşam alanına girmemeye özen gösterin.
El ve vücut hareketleri: Uygun el ve vücut hareketleri ile sözcüklerinizi desteklemek, mesajınıza açıklık ve sıcaklık katabilir.

Yüz ifadesi: Gülümserken öfkesini ifade etmeye çalışan bir insan gördünüz mü? Bu çaba sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Mesajınızın etkili olması için, yüzünüzdeki ifadenin de ona uygun olması gerekir.

Ses tonu: Sesimizi kullanış şeklimiz iletişimimizin önemli bir parçasıdır.Aynı kelimeleri öfke ile sıktığımızda dişlerimizin arasından veya neşeyle ya da korkudan fısıldayarak söylediğimizde farklı mesajlar iletiriz. İyi ayarlanmış ses tonu ikna edicidir. Ses günümüzdeki olanaklar sayesinde, hakkında en kolay ve net bir şekilde bilgi edinebileceğimiz davranış öğelerinden birisidir.

Sesinizi çeşitli biçimlerde kullanarak bir kasede okuyun, kayıt yapın, dinleyin. Sizde nasıl bir izlenim bıraktı?
Sesinizin 3 boyutunu düşünün;

Ton: Pürüzlü mü, inler gibi mi? Çok yumuşak mı, öfkeli mi?
İniş / Çıkış: Bazı heceleri vurguluyor musunuz? “ Evettttt” gibi. Şarkı söylüyor gibi iniş /çıkışlar var mı?
Yükseklik: Fısıldayarak mı, yoksa yüksek sesle mi dikkat çekiyorsunuz?
Sesinizi kontrol edip, etkin şekilde kullanmak kendinizi ifade için güçlü bir araçtır.