Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Mutluluk Duygusu

Kötümserler için mutluluk, başına bir felaket gelmemesidir, normal düşünen insanlar içinse mutluluk, mutlu olmaktır. Bizim için var-olmanın yerine getirilmesidir. Ama var-olma hali şu ya da bu yöne doğru otomatik bir oluşum değildir; hayat kalitemizin ibresi, kendimize has özelliklere yöneliktir.

Mutluluk yüzümüzü güldürendir, yeteneklerimiz el verdiğince ulaştığımız bilgi düzeyidir.

Kesintisiz mutluluk peşinde koşanlar isteklerinin, arzularının ve çabalarının sürekli peşinde olarak takıntı geliştirebilirler. İnsan olmanın gereği gün içinde, yaşam içinde mutlu, mutsuz, yeterli, yetersiz pek çok duyguyu yaşamalıyız. Sadece mutluluğu yaşayacağım duygusu bizi yanıltır. En ufak bir mutsuzluk anında neden mutlu olamıyorum duygusu, motivasyonumuzu düşürür. Yaşamımızın her anı hep aynı çizgide gitmez. İniş-çıkış olmalı ki yaşam amacımız da olmalıdır.

Yaşam sonu olmayan tefrika bir romandır. Dr. Murphy bir teolog olarak bu bağlamda şöyle der; “Hiçbir şeyin sonu yoktur.”

Kişisel gerçeğiniz, yapabileceğinize inandıklarınızla ilintilidir. İnancınız ölçeğinizdir; gerçekleri oluşturur. Kendi gerçeğinizi nasıl şekillendireceğiniz size kalır.

Başarılı olmamanın sadece 2 sebebi vardır. Gerçek anlamda başlamamış olmak veya erken pes atmak. Bu da bizi mutsuzluğa götürür.

Mükemmel davranmayı beklemeyin her zaman, başınıza gelenlerden kendinize ders çıkartın ve aynı nedenlerle aynı durumlara yol açmayı , tekrarlamamaya çalışın.


Size örnek olabilecek başkalarını aramayın, senin olmak istediğin gibi olan birini bulma umuduyla oyalanmayın.

Bir ton teoriyi, “daha ağır” çektiği kesin olan ve fazla yarar sağlayan 3 gr pratikle değiştirmeye hazır olmalısın. Bin ton teori verip yerine 3gr pratik almak başta kötü gibi görünse de, her şeyi çok iyi bilip de hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Kavradıklarınızı uygulamaya soktukça mutluluk artar. Nelere gücünüzün yettiğini, sorumluluklarınızı bilin, bu sizin mutlu olmanızı sağlar.