Hakkımızda > Işın AKI Makaleler

  Ana Sayfa
  Hakkımızda
   Başarı Danışmanlığı
   Vizyon Misyon
   Basında Biz
  Faaliyetlerimiz
   Psikolojik Danışma
   Uyguladığımız Testler
   Sınav Danışmanlığı
   Kariyer Danışmanlığı
  Eğitimlerimiz
  Işın AKI Makaleler
  E-Bültenler
  İletişim İrtibat


Sorunlarımız İletişim Güçlüğüdür

Sorunlarımız genelde yaşadığımız iletişim güçlüğünün bir sonucudur. Birbirimizle doğru-dürüst konuşmayı unuttuk neredeyse. Havadan kitaplardan filmlerden söz ediyoruz, tartışıyoruz. Ama bize gerçekten dokunan şeylerin kıyısından geçiyoruz.

Karşımızdaki kişinin beyninde çok şey vardır ama bunların pek azı davranışlarımıza yansır. Örneğin eleştiri sevginin bir fonksiyonu olmalı, ancak o zaman yerini bulur, ancak o zaman yarar sağlar ve bizim ilerlememiz açısından önem kazanır. Ama genelde ne yazık ki kendini öfkenin dışa vurumu olarak belli eder.

Bazen eleştiri bağımlısı insanlarla karşılaşırız. Bazen o kişilerden, öfkeyle, nefretle bile söz etmeyenler de olur zamanla. Sadece duyarsız, yokmuş, olmamış gibi davranın.

Esas kimliğinizin ne olduğunu, her gün yeni baştan anlamaya çalışın, ama bunun için özel çaba harcayarak değil. Başkalarını gözlemlediğiniz gibi kendinizi de gözlemleyin. Olaylara kuş bakışı bakın. Muhakeme, olaylara üst noktalardan bakma yeteneği, sorunların yanıtı da bu bakıştadır. Aklınızın sizi yükseğe taşıyan kanatları kadar duygularınızın derinliği de önemlidir.

Her gün başka bir şey yapın. Hep yaptığınız şeyleri en aza indirin. Rutine en az şekilde girin.

Çok düşünen bir iş adamının gözüne bir gün,  vestiyere paltosunu bırakırken bir yazı çarpar. “Aklınızdakileri de buraya bırakın ve iş yerinize öyle girin.

Akşam paltosunu almak için vestiyere gidince hafiflik hisseder. Tüm gün hem özel hayatı hem de işi düşünmek zorunda değildi. İş adamı kendisiyle iletişim kurmakta güçlük çektiğini o an hissetti.